Saugios ir veiksmingos prevencinės sveikatos priemonės

Vakcinos ir kelionių skiepai. Tarptautinis sveikatos centrų tinklas.

Vakcinos – būkite saugūs ir laimingi

Pagrindiniai REVIV centrai (REVIV+) jau teikia vakcinavimo paslaugas – mėgaukitės gyvenimu ir tyrinėkite pasaulį be jokios baimės. Mūsų tinklas, kurį sudaro daugiau kaip 90 sveikatos centrų, įsteigtų 40 šalių, siūlo jums saugumą ir patogumą – jokios būtinybės lankytis šeimos gydytojo kabinete ar naudotis sveikatos paslaugų sistemomis. Vakcinavimas yra labai saugus ir reglamentuojamas procesas, galintis apsaugoti jus ir aplinkinius nuo užkrečiamųjų ligų.

„Vakcinos išsaugo gyvybes – istoriškai tai yra vienas iš svarbiausių progreso ženklų medicinoje. Vakcinavimas užtikrina labai saugią ir veiksmingą prevencijos prieš daugybę infekcinių ligų strategiją. Tai apima tokias ligas, su kuriomis galime susidurti keliaudami, nesvarbu, vykstame į prekybos centrą ar į tolimiausius pasaulio kampelius. REVIV naudoja aukso standartu laikomą vakcinavimo metodą. Siekiant apsaugoti jūsų sveikatą, šis metodas grindžiamas naujausiais tyrimais dėl optimalių skiepijimo kalendorių. XXI amžiuje vakcinavimo svarba vis labiau auga, todėl skiepai turėtų tapti jūsų prevencinės sveikatos priežiūros plano dalimi.“

Dr. Michael Barnish, „REVIV Global“ medicinos direktorius

Vakcinų sąrašas

Difterija, poliomielitas ir stabligė

dT – IPV yra kombinuota vakcina, apsauganti nuo 3 ligų. Difterija gali sukelti ilgalaikes širdies, plaučių ir neurologines problemas; poliomielitas pažeidžia nugaros smegenis ir gali sukelti paralyžių; stabligė patenka į organizmą pro žaizdas bei sukelia skausmingus raumenų spazmus. Šios ligos gali grėsti gyvybei ar sukelti invalidumą, tačiau jų galima išvengti.

Indikacijos: Suaugusiųjų revakcinacija nuo difterijos, stabligės ir poliomielito. Išskirtiniais atvejais ši vakcina gali būti skiriama 6 metų ir 11-13 metų vaikams revakcinuoti, kai yra kontraindikacijų skiepams nuo kokliušo.

Vartojimas: Viena dozė. Revakcinacija atliekama kas 10 metų arba pagal oficialaus skiepų kalendoriaus rekomendacijas. Suaugusiesiems, kurie vakcinuoti daugiau kaip prieš 10 metų ar apie kurių vakcinaciją nežinoma, rekomenduojama po vieno mėnesio skirti antrąją revakcinacijos dozę, ypač tiems, kuriems yra didelė užsikrėtimo difterija rizika.

Apsauga: Dauguma žmonių po pilno vakcinacijos kurso turi ilgalaikę apsaugą, tačiau kas 10 metų turi gauti vakcinos pastiprinamąją dozę apsaugos nuo stabligės palaikymui.

Rekomenduojama: rutininė vakcinacija; keliautojų vakcinacija taip pat rekomenduojama keliaujant į aukštos rizikos regionus.

Poliomielitas

Poliomielito vakcina efektyviai apsaugo nuo ligos, kuri gali grėsti gyvybei, nes pažeidžia žmogaus nugaros smegenis ir gali sukelti paralyžių. Dauguma žmonių yra vakcinuoti nuo poliomielito vaikystėje.

Indikacijos: Kūdikių, vaikų ir suaugusiųjų imunizacija nuo poliomielito.

Vartojimas: Pirminei vakcinacijai reikalingos trys vakcinos dozės su 1 arba 2 mėnesių pertraukomis. Sustiprinamoji vakcinos dozė reikalinga praėjus 6-12 mėn. nuo pirminės imunizacijos kurso baigimo. Neskiepytiems suaugusiems reikalingos 2 vakcinos dozės su 1 ar 2 mėn. pertrauka. Suaugusiems trečia dozė (stiprinančioji injekcija) skiriama 6-12 mėnesiais po antrosios injekcijos. Kitos stiprinančiosios injekcijos turi būti skiriamos pagal galiojančias nacionalines rekomendacijas.

Apsauga: Dauguma žmonių po pilno vakcinacijos kurso turi ilgalaikę apsaugą.

Rekomenduojama: rutininė vakcinacija; keliautojų vakcinacija taip pat rekomenduojama keliaujant į aukštos rizikos regionus.

Stabligė, difterija, neląstelinis kokliušas

dTpa yra kombinuota vakcina, apsauganti nuo stabligės, difterijos ir kokliušo. Stabligė pateka į organizmą pro žaizdas bei sukelia skausmingus raumenų spazmus ir kitas gyvybei pavojingas problemas; difterija gali sukelti ilgalaikes širdies, plaučių ir neurologines problemas; kokliušas, dažnai pasireiškiantis tipišku kosuliu, sukelia rimtą kvėpavimo takų pažeidimą ir yra ypač pavojingas vaikams. Šios ligos gali grėsti gyvybei ar sukelti invalidumą, tačiau jų galima išvengti vakcinuojantis.

Indikacijos: Pakartotinė imunizacija nuo 4 metų.

Vartojimas:

„Boostrix“: nėra skirta pirminei imunizacijai, revakcinacija kas 10 metų. Vyresnius nei 40 metų amžiaus asmenis, kurie per paskutinius 20 metų nebuvo skiepyti nuo difterijos ar stabligės, viena Boostrix dozė sukelia antikūnų atsaką prieš kokliušą ir daugeliu atvejų apsaugo nuo stabligės ir difterijos. Pasiskiepijus dar dviem papildomomis vakcinos nuo difterijos ir stabligės dozėmis, po vieno ir šešių mėnesių nuo pirmosios dozės, atsakas į vakciną maksimaliai padidėja.

„Adacel“: skiriant vakciną pagal oficialias rekomendacijas indikacijos ir dozavimo intervalai turi būti atidžiai peržiūrėti kiekvienam antigenui, esančiam vakcinos sudėtyje. Gali būti vartojamas potencialiai stablige užkrėstų sužeidimų atvejais, kartu skiriant arba neskiriant stabligės imunoglobulino atsižvelgiant į oficialias rekomendacijas. Galima skirti nėščiosioms moterims antrojo ir  trečiojo nėštumo trimestro metu siekiant suteikti kūdikiams pasyvią apsaugą nuo kokliušo.

Apsauga: Įprastai išlieka 10 metų, tačiau pastiprinamoji dozė rekomenduojama įsipjovus, nusideginus ar užteršus žaizdą, kai paskutinė imunizacija buvo daugiau nei prieš 5 metus.

Rekomenduojama: rutininė vakcinacija; keliautojų vakcinacija taip pat rekomenduojama keliaujant į aukštos rizikos regionus.

Hepatitas A

Ši vakcina apsaugo nuo hepatito A viruso (HAV), sukeliančio kepenų infekciją ir jų pažeidimą. Infekcija dažnai plinta per užterštą maistą ir vandenį arba iš žmogaus žmogui. Hepatitas A gali būti sunkios formos ir turėti ilgalaikius padarinius, tačiau nuo šio ligos galima apsisaugoti vakcinuojantis.

Indikacijos: Vyresnių nei 16 m. ir suaugusiųjų imunizacijai nuo hepatito A („Havrix Junior 720 ELISA U/ml“ – vaikams nuo 1 iki 15 m.)

Vartojimas:

„Avaxim 160 V”: Viena dozė. Jei reikalinga ilgalaikė apsauga – skiriama palaikomoji vakcinos dozė, geriausia 6-12 mėn. po pirmojo skiepijimo ir gali būti skiriama praėjus iki 36 mėn. po pirmojo įskiepijimo. Nustatyta, kad anti-HAV antikūnai išlieka ne mažiau 10 metų po antros dozės. Vakciną rekomenduojama įskiepyti į raumenis, kad būtų kuo mažiau vietinių reakcijų.

„Havrix 1440 ELISA U/ml“ / „Havrix Junior 720 ELISA U/ml“  : Dvi dozės. Palaikomoji dozė (1,0 ml) rekomenduojama po vienkartinės Havrix dozės praėjus 6-12 mėn. (6 mėn. -5 m.)

Apsauga: Dauguma žmonių po pilno vakcinacijos kurso turi ilgalaikę apsaugą.

Rekomenduojama: rutininė vakcinacija; keliautojų vakcinacija taip pat rekomenduojama keliaujant į aukštos rizikos regionus.

Hepatitas B

Ši vakcina apsaugo nuo hepatito B viruso (HBV), sukeliančio kepenų infekciją ir jų pažeidimą. Infekcija iš žmogaus žmogui per kūno skysčių kontaktą. Hepatitas B gali būti sunkios formos ir turėti lėtinę kepenų ligą, tačiau nuo šio ligos galima apsisaugoti vakcinuojantis.

Indikacijos: vakcinavimas nuo hepatito B iki 15 m. ” ENGERIX B 10 μg/ml Junior dose“ ir nuo 16 m. „ENGERIX B 20 μg/ml“.

Vartojimas: Trys dozės: 0, 1 ir 6 mėnesiais (optimali apsaugą 7-ąjį mėnesį) arba 0, 1 ir 2 mėnesiais, apsauga susidarys daug greičiau. Tada ketvirtąją dozę reikia sušvirkšti 12-ąjį mėnesį. Suaugusiesiems nuo 18 m., kuriems reikalinga greita apsauga per vieną mėnesį iki kelionės, galima skiepyti 0, 7 ir 21 dieną. Tada ketvirtąją dozę rekomenduojama skirti praėjus 12 mėnesių po pirmosios dozės. Nenustatyta, ar reikia revakcinuoti sveikus asmenis, kurie gavo visą pirminės vakcinacijos kursą.

Apsauga: Dauguma žmonių po pilno vakcinacijos kurso turi ilgalaikę apsaugą.

Rekomenduojama: rutininė vakcinacija; keliautojų vakcinacija taip pat rekomenduojama keliaujant į aukštos rizikos regionus.

Cholera

Cholera sukelia virškinimo sistemos problemas, ypač stiprų viduriavimą, sukeliantį dehidrataciją. Liga plinta vartojant užterštą maistą ir vandenį.

Indikacijos: Nuo 2 m. amžiaus ir vyresniems vaikams bei suaugusiesiems.

Vartojimas: Prieš vartojant (geriant) vakcinos suspensiją reikia sumaišyti su natrio- vandenilio karbonato tirpalu. Vaikams nuo 2 iki 6 m. amžiaus skiriamos trys vakcinos dozės. Dvi dozės suaugusiems ir vaikams nuo 6 metų amžiaus. Imunizaciją reikia baigti, likus mažiausiai savaitei iki galimo sąlyčio su choleros sukėlėju. Revakcinacija po 2 metų, vaikams 2-6 m. po 6 mėn.

Apsauga: vakcina apsaugo nuo choleros 30 dienų.

Rekomenduojama: keliaujant; nerekomenduojama kaip rutininė vakcinacija, nebent gyvenama endeminėje zonoje.

Žmogaus papilomos virusas („Gardasil 9“)

„Gardasil 9“ vakcina apsaugo nuo virusų grupės, žinomos kaip žmogaus papilomos virusai (ŽPV). Daugiausia jie plinta lytiniu būdu. Persistuojantis ŽPV sukelia vėžį ir genitalines karpas.

Indikacijos: skiriama nuo 9 metų.

Vartojimas: Nuo 9 iki 14 metų (imtinai) skiepijama pagal 2 dozių schemą. Antroji dozė turi būti suleista praėjus mažiausiai 5, bet ne daugiau kaip per 13 mėnesių po pirmosios dozės. Jeigu antroji vakcinos dozė suleidžiama po pirmosios dozės nepraėjus penkiems mėnesiams, tuomet būtinai turi būti skiriama trečioji dozė. 15 ir daugiau metų skiepijama pagal 3 dozių schemą: 0-nį, 2-ąjį ir 6-ąjį mėnesiais.

Apsauga: Dauguma žmonių po pilno (3 dozių) vakcinacijos kurso turi ilgalaikę apsaugą.

Rekomenduojama: rutininė vakcinacija.

Vidurių šiltinė („Typhim Vi“)

„Typhim Vi“ vakcina suteikia trumpalaikę apsaugą žmonėms, turintiems kontakto su vidurių šiltinės sukėlėju riziką. Ši liga sukelia virškinimo sistemos problemas, karščiavimą ir gali būti grėsminga gyvybei. Liga plinta vartojant užterštą maistą ir vandenį, taip pat iš žmogaus žmogui.

Indikacijos: Nuo 2 m. amžiaus ir vyresniems vaikams bei suaugusiesiems.

Vartojimas: Užtenka vienos vakcinos dozės įšvirkštos giliai po oda arba į raumenis išorinėje viršutinėje rankos arba kojos srityje. Jei užsikrėtimo pavojus išlieka, skiriama papildoma vakcinos dozė, bet ne vėliau kaip praėjus 3 m.

Apsauga: dažniausiai suteikia vienokią ar kitokią apsaugą ir veiksmingumas su laiku mažėja. Jeigu išlieka pakartotinio kontakto pavojus, po 2 metų rekomenduojama stiprinamoji dozė.

Rekomenduojama: keliaujant; nerekomenduojama kaip rutininė vakcinacija, nebent gyvenama endeminėje zonoje.

Pasiutligė

Liga plinta per pasiutlige užkrėstų gyvūnų įkandimus ir įdrėskimus. Liga pasireiškia gyvybei gresiančiomis neurologinėmis pažaidomis.

Indikacijos: Rekomenduojama skirti asmenims, kuriems yra padidėjęs pavojus užsikrėsti pasiutlige.

Vartojimas: Pokontaktinė imunizacija: 0, 3, 7, 14 ir 28 d., jei būtina, kartu vartojamas pasiutligės imunoglobulinas. Jeigu pažeidimas III laipsnio (pagal PSO žaizdų rizikos klasifikaciją), būtina skirti pasiutligės imunoglobuliną kartu su pirma injekcija. 0 dieną galima skirti dvi vakcinos injekcijas (po 0,5 ml.) Tokiais atvejais, jei žaizda didelė arba labai arti centrinės nervų sistemos (galva, galūnės). Imunizuotiems žmonėms skiriamos 2 dozės 0 ir 3 dieną. Profilaktinė arba prieškontaktinė vakcinacija: 0, 7 ir 21 arba 28 d.. Pirmoji stiprinanti injekcija po 1 m., sekančios stiprinančios injekcijos kas 5 m.

Rekomenduojama: nerekomenduojama kaip rutininė vakcinacija.

Japoniškasis encefalitas

Japoniškasis encefalitas yra centrinės nervų sistemos uždegimas, kuris yra pavojingas gyvybei. Liga endeminėse zonose yra pernešama moskitų.

Indikacijos: Nuo 2 mėn.

Vartojimas: Dvi dozės: 0 ir 28 dieną. Stiprinančiąją dozę (trečiąją dozę) reikia sušvirkšti per antruosius  metus (pvz., 12–24 mėnesiais) po pirminės imunizacijos, prieš galimą pakartotinę riziką užsikrėsti JEV. Revakcinacija po 10 m. 18–65 metų asmenis galima skiepyti pagal tokį greitąjį planą: 0 ir 7 diena.

Apsauga: Tikslus apsaugos laikas nežinomas.

Rekomenduojama: keliaujant; nerekomenduojama kaip rutininė vakcinacija, nebent gyvenama endeminėje zonoje.

Gripas

Nors vakcinos veiksmingumas kasmet skiriasi, gripo vakcina apsaugo nuo Influenza virusų, kuriems būdingas žiemos sezoniškumas ir didelis užkrečiamumas. Influenza sukeliamas gripas sukelia kvėpavimo sistemos infekciją, kuri dažniausiai sveikiems individams praeina savaime. Žmonėms, turintiems didesnę komplikacijų riziką, rekomenduotina vakcinacija.

Indikacijos: Nuo 6 mėn.

Vartojimas: Viena 0,5 ml. vakcinos dozė. Anksčiau neskiepytiems vaikams, jaunesniems negu 9 m., ne anksčiau kaip po 1 mėn. patariama įskiepyti antrąją vakcinos dozę.

Apsauga: Vakcinos veiksmingumas kasmet skiriasi dėl dažnų gripo mutacijų, o apsauga aktuali tik vienam vakcinacijos sezonui.

Rekomenduojama: rutininė imunizacija.

Maliarija

Pneumonija (PPSV-23 polisacharidas)

PPSV-23 vakcina „PNEUMOVAX“ skiriama suaugusiems ir yra efektyvi apsauga nuo 23 tipų bakterijos, dažnai sukeliančios kvėpavimo takų uždegimus. Ši vakcina neefektyvi jauniems vaikams. Vakcinacija rekomenduojama rūkantiems, didelės rizikos grupės žmonėms, turintiems lėtinių ligų, ar vyresniems kaip 65 m.

Indikacijos: 2 metų ir vyresnių vaikų, paauglių bei suaugusiųjų aktyviai imunizacijai nuo pneumokokų sukeliamų ligų

Vartojimas: Viena 0,5 mililitro tūrio vienkartinė dozė. Sveikų suaugusių asmenų įprastai revakcinuoti nereikia. Revakcinacijos poreikis gali būti svarstomas tiems asmenims, kuriems yra padidėjusi sunkios pneumokokinės infekcijos pasireiškimo rizika ir kuriems pneumokokinė vakcina buvo skirta prieš daugiau kaip penkerius metus arba kuriems nustatytas greitas antikūnų prieš pneumokokus kiekio mažėjimas. Ypatingų populiacijų pacientams (pvz., kai pašalinta blužnis), kuriems yra žinoma didelė mirtinų pneumokokinių infekcijų pasireiškimo rizika, galima apsvarstyti revakcinacijos poreikį po trejų metų.

Apsauga: Dauguma žmonių po pilno vakcinacijos kurso turi ilgalaikę apsaugą.

Rekomenduojama: rutininė vakcinacija.

Pneumonija (PCV-13 konjugatas)

PPSV-13 vakcina „PREVENAR 13“ yra efektyvi apsauga nuo 13 tipų bakterijos, dažnai sukeliančios kvėpavimo takų uždegimus, tokius kaip ausies, gerklės ir plaučių uždegimai. Daugumai suaugusiųjų ši vakcina nėra reikalinga, tačiau vakcinacija rekomenduojama rūkantiems, didelės rizikos grupės žmonėms, turintiems lėtinių ligų, ar tiems, kurie šia vakcina nebuvo paskiepyti vaikystėje.

Indikacijos: nuo 6 savaičių.

Vartojimas: 2–17 metų vaikai ir paaugliai, 18 metų ir vyresni bei senyvi suaugusieji: viena vienkartinė 0,5 ml dozė. Kūdikiai nuo 6 sav. iki 6 mėn.: rekomenduojamą skiepijimo kursą sudaro 4 dozės po 0,5 ml.  pirmoji dozė paprastai skiriama 2 mėn. kūdikiui, tarp skiepijimų turi būti bent 1mėn. pertrauka. 4-ąją sustiprinančią dozę rekomenduojama skirti nuo 11 iki 15 mėn. vaikams. Taip pat, galima taikyti 3 dozių po 0,5 ml režimą. 1-ąją dozę galima skirti nuo 2 mėn. amžiaus, 2-ąją dozę skiriant praėjus 2 mėn. 3-ąją sustiprinančią dozę rekomenduojama skirti nuo 11 iki 15 mėn. vaikams.7–11 mėnesių kūdikiai: dvi dozės po 0,5 ml, darant tarp jų bent 1 mėnesio pertrauką. Trečioji dozė rekomenduojama antraisiais gyvenimo metais. 12–23 mėnesių vaikai: dvi dozės po 0,5 ml, darant tarp jų bent 2 mėnesių pertrauką.

Apsauga: Dauguma žmonių po pilno vakcinacijos kurso turi ilgalaikę apsaugą.

Rekomenduojama: rutininė vakcinacija.

Nesate tikri dėl vakcinų?

Mes pasirūpinsime jūsų sveikata!